انکر بولت

انکر بولت چیست؟ ابزار های زیادی برای سهولت و ایمنی کار و صنایع مختلف و پروژه های گوناگون اختراع و تولید می شوند.یکی از این اختراع های مهم و کاربردی انکر بولت است. این اختراع برای نصب آسان و ایمن انواع سازه ها مانند آسانسور، پله برقی و مانند این ها کاربرد دارد.انکر بولت انواع بسیاری دارد که توع فلزی آن کاربرد بیشتری در صنایع دارد. 

 

انکر بولت چیست؟

انکر بولت به فارسی به معنای پیچ چفتی می باشد.انکر بولت برای چفت و بست کردن بتن استفاده می شود. اینکار برای تعمیر مصالح فولادی، ترمیم و یا گسترش آن ها مورد استفاده قرار می گیرد، انکر بولت مانند پلیت برای چفت کردن صفحات فولادی استفاده می شود و نقش مهمی در اضافه کردن سازه ها ی جدید به بتن دارد. انکر بولت انواع مختلفی دارد و به نوع و محل قرار گیری بستگی دارد و در دسته بندی های مختلفی در بازار عرضه می شود.

 

انواع انکر بولت

انکر بولت ها به دو دسته ی انکر بولت مکانیکی و انکر بولت شیمیایی و استاد بولت تقسیم بندی می شوند.

انکر بولت شیمیایی

این نوع از انکر بولت به عنواع چسب کاشت هم شناخته می شود که برای قدرت چسبندگی بالاتر بین بتن و میلگرد قرار می گیرد و می تواند در عمق و قطر بدون محدودیت قرار گیرد.

انکر بولت مکانیکی یا رول بولت Roll Bolt

گروهی از انکر بولت ها به صورت مکانیکی در حفره های داخل بتن قرار می گیرند و اجزای تشکیل دهنده ی آن ها یک قطعه استوانه و مهره و واشر و یک رول با حالت مخروطی است.

استاد بولت Stud Bolt

این نوع از انکر بولت ها یک پیچ گل دار است که با مهره و واشر ترکیب می شود و هزینه ی تعمیر و نصب آن هم کم است. لازم به ذکر است که استاد بولت در دسته انکر بولت مکانیکی قرار می ‌گیرد.

تفاوت بین انکر بولت و رول بولت

اکثرا لغات انکر بولت و رول بولت را با هم اشتباه می کنند و انکر بولت شکل L  است و رول بولت هم همان نوعی از انکرهای مکانیکی است.

روش ‌های عملکرد انکر بولت

روش اصطکاکی و انبساطی

در این روش انکر بولت بعد از کاشت و نصب با مصالح پایه اصطکاک پیدا کرده و بارهای متفاوتی را تحمل می ‌کند

روش چسبندگی

انکرهای شیمیایی با نام ‌های چسب کاشت و چسب بتن نیز شناخته می‌ شوند. عملکرد این روش بدین ترتیب است که انکر بولت پس از کاشت باعث افزایش چسبندگی میلگرد با مصالح پایه می‌ شود و با اینکار ظرفیت باربری بتن افزایش پیدا می‌ کند.

روش چفتی یا کلیدی

در این روش با ایجاد حفره‌ هایی درون مصالح پایه که غالبا بتن هستند انکر بولت گیرش پیدا می‌ کند. در این روش مصالح پایه از قدرت باربری بالایی برخوردار می ‌شوند و حتی ظرفیت دینامیکی آن ها نیز چندین برابر می ‌گردد.

روش ترکیبی چفتی و اصطکاکی

این روش ترکیبی انکر بولت هم به روش چفتی و هم به روش اصطکاکی با مصالح پایه گیرایی می ‌یابد. بنابراین از نظر ظرفیت باربری و دینامیکی بسیار بالا است.

شرایط اجرا

به طور کلی انکر بولت به دو روش اجرا می‌ شوند:

 1. روش محکم کردن از طریق پیچ و مهره
 2. روش از پیش آماده سازی که در آن ابتدا انکر بولت نصب شده و بعد از آن بقیه تجهیزات مثل میلگردها، آرماتور، پلیت و غیره در زمان دیگری نصب و اجرا می‌ شوند.

انکر بولت

کاربردهای انکر بولت

انکر بولت کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارد

 • نصب پارتیشن و طراحی انواع پارتیشن اداری دوجداره و تک‌ جداره
 • اجرای انواع سقف کاذب با انواع مختلف متریال
 • نصب لوازم و سرویس ‌های بهداشتی در ساختمآن ها ی مختلف
 • کمک به نصب و اجرای تجهیزات بیمارستانی که باید روی سقف و دیوار نصب شوند.
 • کمک به ساخت پنل‌ های پیش ‌ساخته بتنی که این پنل ‌ها برای ساخت انواع دیوارها و سقف ‌ها مورد استفاده قرار می ‌گیرند.
 • کمک به نصب و اجرای نمای فلزی ساختمان که با استفاده از آهن کشی نما صورت می ‌گیرد.
 • استفاده از انکر بولت ‌ها جهت نصب پلیت‌ های آهن کشی آسانسور و پله برقی که اینکار به جهت نصب ریل صورت می ‌پذیرد.
 • کاربرد انکر بولت در مهار داربست فلزی مشاهده می ‌شود. انکر بولت در این عملیات برای اتصال پایه‌ ها و ستون ‌ها و همچنین اتصال پلیت‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 • سیستم لوله‌ کشی و کانال ‌کشی یکی دیگر از مواردی است که استفاده از انکر بولت‌ ها در آن دیده می‌ شود. انکر بولت ‌ها در اینجا برای نصب و محکم کردن نگهدارنده ‌ها و پوشش ‌ها کاربرد دارند.
 • برای ساخت انواع تجهیزات و ماشین ‌آلات صنعتی و کارخانه‌ ای از انکر بولت استفاده می ‌گردد.
 • به جهت ریل‌ گذاری خطوط مترو و راه‌ آهن از انکر بولت‌ استفاده می ‌کنند. برای این ‌کار ریل ‌های آهن به چوب‌ ها و به زمین بولت می ‌شوند.
 • یکی دیگر از کاربردهای انکر بولت در نصب انواع جرثقیل ‌های سقفی است.
 • برای نصب و اجرای تجهیزات بنادر که برای جابجایی انواع کانتینرها عمل می‌ کنند از انکر بولت استفاده می ‌شود.
 • برای نصب انواع دکل ‌های فلزی و بتنی مثل دکل ‌های مخابراتی و برقی از انکر بولت بهره می ‌گیرند.
 • ساخت آشیانه هواپیما نیز یکی دیگر از موارد کاربرد انکر بولت در صنایع هواپیما سازی است.

نحوه کاشت انکر بولت

ساده ترین نوع کاش انکر بولت به این صورت است که اول روی مصالح میتواند بتن یا سفال یا آجر باشد که به راحتی از هر گونه گرد و غبار پاک می شود. سپس با استفاده از نقشه عمق کاشت را سوراخ کرده و دستگاه را کاملا تمیز می کنند.بعد از آن انکر بولت را به راحتی با چکش به داخل سوراخ هدایت کرده و به روش اصطکاکی انبساطی با مصالح پایه گیرایی می ‌یابد. در روش اصطکاکی انبساطی بعد از وارد کردن انکر بولت به درون سوراخ مهره آن را محکم می ‌کنند و به بیرون می‌ کشند و آن را با فشار باز می ‌کنند. انکر بولت درون مصالح منبسط شده و با مصالح پایه به اصطکاک می‌ رسد و به این ترتیب درون مصالح محکم می ‌شود.

نتیجه گیری

انکر بولت یکی از وسایلی برای مقاوم سازی و چفت کردن بتن ها و ایمت سازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و در ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد.


source:انکر بولت چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟