بنگاه آهن فروشی

بنگاه آهن فروشی

بزرگترین تامین کننده میلگرد و تیرآهن، ورق و لوله فولادی با بهترین قیمت در بازار

نبشی چیست؟

قطعه فلزی که در سازه های فلزی استفاده می شود را نبشی می نامند. می توان گفت که وظیفه اتصال دو قسمت فلزی به یکدیگر بر عهده نبشی می‌باشد. در واقع نبشی‌ها برای متصل کردن پل ها به ستون ها و صفحات به ستون ها مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، نبشی برای ساخت خرپا نیز استفاده می شود.

نبشی های خرد شده از سری نبشی هایی هستند که استفاده زیادی در آسانسورسازی دارند. این گونه از نبشی ها، نبشی لقمه نامیده می شوند. 

انواع نبشی

انواع نبشی

نبشی ها انواع مختلفی دارند. یکی از نبشی هایی که در هنگام خرید بسیار زیاد با آن مواجه می شوید، نبشی آهنی است. این نوع از نبشی در سازه های مختلفی استفاده می شود.

نبشی آهنی از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده است. خرید نبشی از این نوع برای کاربردهای مختلفی از جمله ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. شکل این پروفیل L بوده و از انواع مهم در سازه های فولادی محسوب می شود.

همان طور که گفته شد نبشی ها دارای دو قسمت عمود بر یکدیگر می باشند که ممکن است این دو قسمت در یک اندازه و یا در اندازه مختلفی باشند. به این ترتیب به آن ها بال مساوی و یا بال غیر مساوی می گویند. ضخامت و طول بال های نبشی ها بیانگر نام انواع نبشی می باشد.

اگر نبشی از دوبال مساوی تشکیل شده باشد، به آن بر اساس اندازه بال برای مثال L200 و اگر بال ها دارای اندازه های نامساوی باشند، آن را برای مثال L200*300 نامگذاری می نمایند که این اعداد بر روی آن ها نوشته شده و در هنگام خرید نبشی می توانید آن را بر روی نبشی مشاهده کنید.

نبشی ها انواع مختلفی دارند. می توان آن ها را از لحاظ تولید به دو نوع تقسیم کرد که شامل نبشی پرسی و نبشی فابریک می باشد. از لحاظ ظاهری نیز، نبشی ها به دو نوع نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می شوند.

نبشی بال مساوی و بال نامساوی

نبشی ها در انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند. به طور کلی نبشی ها را می توان به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم بندی کرد. همان طور که از اسم آن ها مشخص است می توان گفت که تفاوت نبشی ها در اندازه بال های آن ها می باشد. در اینجا قصد داریم در مورد هر یک از انواع نبشی ها به طور مختصر اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

· نبشی بال مساوی:

بال‌های این نبشی‌ها هم اندازه بوده و بر یکدیگر عمود شده است. از نظر شکل ظاهری نیز این نوع نبشی شبیه V انگلیسی هستند. فرض کنید نبشی ۵۰*۵۰*۵ داریم، دو پارامتر ۵۰*۵۰ اندازه دو بال نبشی و پارامتر ۵ ضخامت نبشی را نشان می دهند. زمانی که گفته می شود نبشی ۲۰ به معنای این است که باید هر دو طول ۲۰ و ضخامت هم ۲ باشد.

· نبشی بال نامساوی:

بال این نوع از نبشی ها برابر نیست، بلکه یکی از طول‌ها از دیگری بزرگتر است، به همین دلیل به این نوع از نبشی، نبشی بال نامساوی می گویند و از نظر شکل ظاهری شبیه L انگلیسی هستند. برای مثال نبشی بال نامساوی ۱۰*۸۰*۱۲۰، نشان می دهد اندازه بال بزرگ تر ۱۲۰ و اندازه بال کوچک تر ۸۰ است.

نبشی پرسی و فابریک

نوع دیگری از نبشی هایی که به تولید می رسند را می توان پرسی و فابریک نامید. در تولید نبشی پرسی از ورق استفاده می شود، در حالی که برای تولید نبشی فابریک از شمش استفاده می کنند.

در تولید نبشی پرسی، از دستگاه رول فرمینگ به منظور پرس کردن ورق های فولادی که برش خورده شده اند، استفاده می کنند. از آن جایی که این دستگاه از سرعت بالایی برخوردار است، می تواند در طی زمان کوتاهی تعداد زیادی از این نوع از نبشی ها را تولید کند.

این در حالی است که در شیوه تولید به روش فابریک، از شمش‌ استفاده می کنند. شمش‌ها را وارد کوره حرارتی کرده و با عبور آن ها از قفسه های مخصوص، مقطع شمش‌ها کاهش یافته و به نبشی تبدیل می شوند.

علاوه بر موارد فوق، انواع خاصی از نبشی ها در بازار موجود هستند که هر یک بسته به کاربرد و ویژگی های خاصی که دارند، در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد نبشی

کاربرد نبشی

نبشی کاربردهای متفاوتی دارد. از جمله کاربردهای این محصول می توانیم به استفاده از آن برای متصل نمودن پل به ستون، تیرآهن به بیم های باربر، ساختن ستون، ساختن خرپا، ساختن سقف کرمیت برای بال بالایی تیرچه و همچنین برای اتصالات نیم گیردار و گیردار و بسیاری دیگر از موارد اشاره کنیم.

می توان گفت که نبشی یکی از اصلی ترین مقاطعی می باشد که در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی استفاده فراوان می شود.
به طور معمول ازنبشی های با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلی متر جهت متصل نمودن های پل ها به ستون ها، تیرآهن ها به بیم های باربر, ستون ها به صفحات درفونداسیون در ساختمان سازی و در صنعت استفاده می کنند افزون بر موارد فوق در ساخت ستون و همین طور خرپا استفاده می شود.

در برخی سازه ها دیگر مثل سازه های مرتبط به آسانسورها از نبشی های خرد شده استفاده می شود که با عنوان نبشی لقمه شناخته می شوند.

در سقف های کرمیت برای بال بالایی تیرچه نبشی, تسمه یا ناودانی به کار برده می شود و در درون بتن پوششی قرار می گیرد، با اینکه استفاده از نبشی رایج تر است.

برای اتصالات ساده در سازه از نبشی استفاده می کنند. انواع اتصالات را می توان این گونه نام برد: اتصال نبشی جان، اتصال با نبشی نشیمنی تقویت شده و تقویت نشده، اتصال نیم گیردار یعنی صلب و غیره.

در سازه های متعارف فولادی، اتصالات تیر به ستون معمولا با فرض صلب کامل یا مفصل ایده آل طراحی می شوند. با این حال می توان گفت که بیشتر  اتصالات واقعی تیر به ستون، رفتاری مشابه اتصالات نیمه صلب دارند. یکی از انواع اتصالات متداول در سازه های فولادی، اتصال یا نبشی جان و ورق جان می باشد که در صورت تقویت نبشی یا ورق اتصال، اتصال از نوع ساده به سمت اتصال نیمه صلب سوق پیدا می کند.


Source : انواع نبشی ها کدامند و چه کاربردهایی در صنعت دارند؟

 نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

نویسنده: آهن ملل اصفهان ׀ تاریخ: دو شنبه 21 مهر 1399برچسب:نبشی,انواع نبشی,کاربرد نبشی,نبشی پرسی,نبشی فابریک,نبشی بال مساوی, ׀ موضوع: <-CategoryName-> ׀

CopyRight| 2009 , ahanmelal.LoxBlog.Com , All Rights Reserved
Powered By LoxBlog.Com | Template By:
NazTarin.Com