تیرآهن یک از مهمترین مصالح برای ساختمان سازی است و باید در خرید آن دقت زیادی کرد. تیرآهن ها از لحاظ ظاهری دارای تنوع بالایی هستند که همین تفاوت های ظاهری باعث میشود برای خرید تیرآهن در انتخاب آن کمک بگیریم. علاوه بر شکل ظاهری مشخصات، استاندارد و کشور تولید کننده نیر میتواند تاثیر داشته باشد. برای خرید تیرآهن میتوانید از این نکات گفته شده در مقاله کمک بگیرید. 

 

مشخصات تیرآهن

قبل از خرید تیرآهن لازم است به اطلاعاتی در مورد مشخصات تیرآهن داشته باشیم. تیرآهن ها از لحاظ شکل ظاهری شبیه به H  حروف انگلیسی برعکس میباشد. به قسمت بالا و پایین تیرآهن بال گفته میشود و به قسمتی که این دو بال را به هم متصل میکند، تیغه گفته میشود. همچنین به فاصله پشت به پشت بال ها جان تیر گفته میشود که سایز تیرآهن براساس طول جان اعلام میشود.

H : طول جان تیر (سایز تیر)

B : طول بال تیر

D : طول صاف تیغه تیر

Hi : طول تیغه داخلی تیر

 

 

 

بررسی انواع تیرآهن

سه نوع تیر در بازار مجود است.

تیر IPE (استاندارد اروپا و ایران)

تیر INP (استاندارد چین و روسیه)

تیر IPB (بال پهن)

معرفی تیرآهن IPE

این نوع تیرآهن در ایران بیشترین کاربرد را دارد و طبق استاندارد اروپا تولید میشود. مهمترین مشخصه ی این نوع تیرآهن  ضخامت بالهای محصول است که یکسان است وطول هر بال نصف طول جان تیر است. این نوع تیرآهن از محبوبیت بالایی برخورداراست زیرا نقشه های ساختمانی تهیه شده در ایران معمولا بر اساس  تیرآهن  IPE  بوده. مرغوب ترین کارخانجات تولیدی این نوع تیر می توان ذوب آهن اصفهان را نام برد. تیرآهن اصفهان دارای وزن سنگینی است و از جدول اشتال تبعیت می کند و از نظر کیفیت نیز نسبت به سایر کارخانجات مرغوب تر می باشد. سایر کارخانجات مانند اهواز، فایکو، یزد و آرین متفرقه بوده و در بازار با این نام شناخته شده اند. تیرها از سایز 12 تا 30 در ایران تولید میشود و سایر سایزها وارداتی است و به نام ترک، روس و اوکراین وارد ایران میشود.

تیرآهن INP

این تیرآهن ها برطبق استاندارد کشورهای چین و روسیه تولید میشود. بال ها در ابتدای این تیر نازک است و در انتها ضخیم میشود.

تیرآهن IPB

این تیرآهن تحت عناوین تیر بال پهن، عریض یا تیر H نیز نامیده می شود. در تیر بال پهن طول بال ها نسبت به تیرآهن IPE بیشتر می باشد.

لازم به ذکر است که علامت V که پس از نام این تیرها آورده می شود به معنای تیر سنگین و علامت L نشان دهنده تیرآهن سبک می باشد. برای مثال IPBV به معنای تیرآهن بال پهن سنگین و IPBL به معنای تیرآهن بال پهن سبک می باشد.

انواع تیرآهن

بررسی عملکرد انواع تیرآهن

تیر اصلی: وظیفه تیر اصلی منتقل نمودن بار از تیر فرعی به سمت ستون ها بوده و در سازه به ستون متصل می گردند.

تیر فرعی: تیر فرعی به تیرهای اصلی متصل گردیده و افقی می باشد. وظیفه اصلی تیر فرعی انتقال بار به تیر اصلی می باشد.

تیر کلاف: وظیفه اصلی تیر کلاف منتقل نمودن بار از تیر عرضی به ستون ها می باشد و به دو تیر عرضی که در سقف و خرپای ستون ها قرار دارد متصل می شود.

مزایای استفاده از تیرآهن در ساختمان سازی

اجرا و نصب سریع

امکان اتصال چندین قطعه

امکان توسعه پس از اتمام سازه

تیرها به صورت پیش ساخته در کارخانه وجود دارد

کاربرد فراوان در ارتفاع زیاد

معایب استفاده از تیرآهن در سازه

تضعیف تیر در دمای بالا

احتمال خوردگی

تمایل به کمانش

همچنین در صورت عدم اتصال مناسب قطعات به یکدیگر سازه دچار مشکل می گردد.

معرفی تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری از تیرآهن در طول خود دارای فضاهایی توخالی است که مشابه لانه زنبور می باشد. علت این نام گذاری را می توان شکل این تیرآهن بعد از بریدن و جوش دادن دانست.

هدف از انجام این کار این است که تیر بتواند لنگر خمشی بزرگتری را در مقایسه با تیر نورد شده اولیه تحمل کند‌. زمانی که بر روی تیرآهن این کار انجام می شود، ارتفاع تیر افزایش پیدا کرده و در نتیجه ممان اینرسی مقطع افزایش پیدا می‌کند‌.

به عنوان نمونه می توان گفت که با انجام این کار، ارتفاع پروفیل که 18 سانتی متر است به 27 سانتی متر افزایش پیدا می‌کند‌. در ساخت تیر لانه زنبوری ارتقاع تیر ساخته شده 1.5 برابر تیر اولیه خواهد بود.

تیرآهن لانه زنبوری

معرفی تیرآهن لانه زنبوری

نتیجه گیری

تیرهای تولید داخلی در دو نوع سبک و استاندارد موجود است. می توان گفت بهترین نوع تیر موجود در بازار تیرآهن ذوب آهن اصفهان  است. تیرهای وارداتی کشور ترکیه و کره از نظر وزنی مشابه تولیدات ذوب آهن اصفهان است ولی ارزان تر می باشند. همچنین محصول کارخانجات یزد، فایکو، ناب و آرین سبک بوده و از سایر محصولات ارزان تراست .

 


source:معرفی بهترین نوع تیرآهن