پی یا فونداسیون

پی یا فونداسیون یک ساختمان یک موضوع مهم و اساسی است و برای انتقال بار ساختمان به زمین در سازه ها کاربرد دارد. در این مقاله با نحوه ی میلگرد گذاری فونداسیون و انواع پی آشنا میشویم.

 

وظایف پی یا فونداسیون

هدف ازپی ریزی ساختمان انتقال بار ساختمان به زمین است تا از نشست بیش از حد ساختمان جلوگیری کند، بر اثر بار وارد شده از سمت ساختمان در خاک زیر ساختمان شکست ایجاد نشود و از سقوط ساختمان در اثر وارد شدن نیروهای جانبی جلو گیری کند.

محل مناسب برای پی ساختمان

یکی از اصول اولیه مهمی که باید در ابتدا به آن توجه کنید، زمینی است که می‌‌خواهید ساختمان را در آن بسازید. زمین نامناسب برای ساخت ممکن است که در آینده خطرات جانی و مالی به همراه داشته باشد.

اصل دیگری که نباید آن را فراموش کنید، نوع خاک است.

در اکثر مکان‌های شهر خاک برای ساخت‌وساز مناسب است و می‌توان اقدام به ساختمان‌سازی کرد، اما در برخی از مکان‌ها، خاک قابل آن محل قابل ساخت‌وساز نیست .

طی آزمایشاتی که از آن خاک انجام می‌شود، کارشناسان تشخیص می‌دهند که این خاک به مرور زمان نشست می‌کند و باعث خراب شدن ساختمان می‌شود.

قبل از ساختمان سازی باید محلی که در آن میخواید ساختمان خود را بنا کنید، سطح فوقانی آن پایین تر از سطح یخبندان باشد و سطح تحتانی بالاتر از عمق ایستایی باشد.

عمق یخبندان پایین ترین عمقی است که در آن آب و هوا و رطوبت خاک در سرمای ناشی از سردترین روز سال یخ می زند و این مقدار با اقلیم مشخص می شود.

انواع قالب‌بندی از جهت مصالح

  • قالب‌بندی چوبی: برای ساخت قطعات بزرگ‌تر استفاده می‌شود.
  • قالب‌بندی فلزی: استحکام بیشتری دارد و دفعات بیشتری استفاده می‌شود.
  • قالب‌بندی آجری: از لحاظ سرعت کار و اقتصادی بودن به‌صرفه است.

میلگرد گذاری یا آرماتور گذاری

بتن در برابر نیروهای کششی و برشی به تنهایی جوابگو نیست و ضعیف است، لذا بتن را با بتن تقویت میکند.

نحوه ی میلگرد گذاری متفاوت است که در ادامه با برخی از آن ها آشنا میشوید.

نحوه میلگرد گذاری پی منفرد:

با توزیع فشار در خاک زیر پی و توزیع فشار در زیر پی وابسته به نوع خاک و سختی پی دارد.جهت سهولت قالب بندی در پای ستون اجرا می شود.

اصول اولیه پی‌ریزی

در پی‌ریزی اصول اولیه خود را دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید و در صورت رعایت نکرد، در ادامه پروژه خود به مشکل بر خواهید خورد.

عمق ایستا

اصل دیگر در فونداسیون ساختمان عمق پی است. این اصل را اکثر ساختمان‌سازان رعایت می‌کنند. در ساختمان‌سازی باید عمق پی ساختمان باید از عمق ایستایی بیشتر باشد. عمق ایستایی همان سطح دریا است. و این عمق در هر ساختمان فرق می‌کند و باید محاسبه شود.

عمق یخبندان

شاید برای شما سؤال باشد که یخبندان چه ربطی به ساختمان دارد. بر اساس تحقیق‌هایی که انجام شده در فصل زمستان زمانی که خاک مرطوب شروع به یخ زدن می‌کند، در خاک پی ساختمان حدود 8 درصد از عمق افزایش می‌یابد و هر چیزی که روی خاک وجود دارد را جابه‌جا می‌کند. البته این عدد برای هر کشور متفاوت است. این عدد را سازمان مقررات ملی ساختمان هر کشور بیان می‌کند. این عدد به سانتی‌متر در نقاط مختلف کشور ایران بین 28 تا 40 سانتی‌متر است.

انتخاب مهندس

شما این کار را باید قبل از شروع پی‌ریزی انجام دهید. یک مهندس خوب می‌تواند در روند اجرای فونداسیون نقش پررنگی داشته باشد. به‌طور مثال می‌تواند برای انتخاب مصالح مناسب برای اجرای پی‌ریزی به شما کمک کند. برای انتخاب یک مهندس خوب می‌توانید به پیشنهادهای آن‌ها برای ساخت ساختمان توجه کنید و بهترین پیشنهاد را قبول کنید.

ستون‌ها

اگر می‌خواهید یک ساختمان خوب و محکم داشته باشید باید تعداد ستون‌های ساختمان را در نظر بگیرید. در یک ساختمان کوچک معمولاً از نه ستون ایستا استفاده می‌شود و با توجه به متراژ و طبقات ساختمان تعداد ستون‌ها نیز تغییر می‌یابد.

کیفیت مصالح

این اصل ساختمان‌سازی را هر کسی می‌داند، چه متخصص ساختمان‌ساز و چه یک فرد عادی. در ساختمانی که ساخته می‌شود، باید از بهترین مصالح استفاده شود تا خرابی به بار نیاید. همچنین باید از کیفیت مصالح  در پی‌ریزی ساختمان نیز مطمئن شوید که ساختمان شما از پایه محکم و با اساس ساخته شود.

لایه‌های فونداسیون

لایه‌های هر پی با یکدیگر متفاوت هستند و مواد آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. برای اینکه بتوانید بیش‌ترین بهره را از لایه‌های فونداسیون ببرید باید از بهترین مصالح برای ساخت آن‌ها استفاده کنید. لایه‌هایی که در ادامه به شما می‌گوییم در برخی از پی‌ها وجود دارد و ممکن است یک یا دو مورد آن‌ها در پی‌های دیگر وجود نداشته باشد.

  • اولین لایه برای ساخت یک پی خوب یافتن زمین مناسب میباشد
  • لایه بعدی استفاده از بتن مگر یا بتن خاص دیگر است.
  • در لایه بعد از بتن اصلی مورد استفاده قرار میگیرد.
  • در مرحله بعد نوبت به قرار دادن صفحه‌های زیر ستون است.
  • در لایه بعدی باید آرماتورها را در داخل پی قرار دهید.
  • در مرحله بعد باید بولت‌ها را قرار بدهید.
  • و نهایتا در مرحله آخر رامکا استفاده میگردد.

source:پی ساختمان یا فونداسیون چیست و دلیل استفاده ی آن چیست؟