همانطور که میدانید ورق سیاه به روش نورد گرم و ورق روغنی، توسط نورد سرد تولید میشود. در هنگام خرید ورق سیاه و ورق روغنی، باید اطلاعات کافی در مورد هر دو نوع ورق داشته باشید. در اولین نگاه چگونگی تولید هر ورق، میتواند اصلی ترین تفاوت باشد. معمولا فولاد هایی که به روش نورد گرم تولید میشود کیفیت کمتری نسبت به ورق های روغنی دارد. ورق های گرم هنگامی که در خط تولید قرار دارد در همان ابتدا به همان شکل نهایی در می آیند. پس به حرارت مجدد نیاز ندارد. در نتیجه پس از تولید ورق سیاه، میزان تغییر شکل و سایز در ورق سیاه کمتر از ورق روغنی است. 

 

تفاوت سایز ورق سیاه و ورق روغنی

ورق نهایی تولید شده توسط نورد گرم، دارای سطح خشنی است و تلرانس ابعادی ورق دقیق نیست. ضخامت ورق سیاه در نورد گرم از 25 به 6 میلیمتر کاهش داده میشود. اگر ضخامت ورق کم باشد میتواند دور یک محور پیچیده شود و کویل ورق شود.

این کویلهای تولید شده با ضخامت کم مواد اولیه ورق روغنی در فرایند نورد سرد است. در نورد سرد ورق هایی با ضخامت کم، پرداخت سطح بالا و تلرانس کم تولید میشود.

چه کسانی از ورق سیاه و ورق روغنی استفاده میکنند

ورق سیاه برای مشتریانی که کیفیت محصول بیشتر از شکل ظاهری مهم است، استفاده میشود. ورق سیاه استحکام بالایی دارد و خواص مکانیکی آنها زیاد است.

ورق سیاه

تفاوت کیفیت ورق سیاه و ورق روغنی

دستگاه هایی که برای تولید ورق به روش نورد گرم استفاده میشود بسیار پیشرفته و گران قیمت است. محصولاتی که به روش نورد گرم تولید میشود مرغوب بوده و قیمت کمتری نسبت به ورق روغنی دارد. ورق های سیاه به شکل و اندازه های استاندارد که تقاضای بالایی دارد تولید میشود. ورق گرم برای محصولات سایز بزرگ استفاده میشود و شکل متمایزی نسبت به دیگر محصولات دارد.

سطح محصولات نورد سرد با یک پوشش با کیفیت بالا ، صاف و یکنواخت است. میلگردهایی که توسط  نورد سرد تولید میشود، استحکام و سختی بالاتری نسبت میلگردهای تولید شده توسط روش نورد گرم دارد. این روند در تولید ورقهای فولادی برعکس است و میزان کربن استفاده شده در ورق های تولید شده توسط نورد گرم بیشتر است و ورق نرم به دلیل داشتن آنیلینگ نرمتر است. بنابراین ورق سیاه نسبت به ورق روغنی استحکام بیشتری دارد.

تفاوت قیمت ورق سیاه و قیمت ورق روغنی

قیمت ورق روغنی و ورق گالوانیزه تقریبا دوبرابر قیمت ورق سیاه است. دلیل بیشتر بودن قیمت ورق سرد پیچیده تر بودن فرایند تولید ورق سرد است.

 

ورق روغنی چیست؟

ورق هایی که به روش نورد سرد تولید میشود، در زبان عامیانه به ورق روغنی معروف است. دلیل نام گذاری ورق روغنی سطح صیقلی و صاف و یکدستی ورق است. ورق روغنی قبل از نورد سرد ضخامت بالایی دارد و با عملیات نورد سرد ضخامت ورق کم میشود. به دلیل ظاهر زیبایی که ورق روغنی دارد در جاهایی که ظاهر محصول مهم است، مورد استفاده قرار میگیرد. برای آشنایی بیشتر با ورق روغنی و فرایند تولید و کاربرد ورق روغنی میتوانید 

ورق روغنی چیست

ورق روغنی

تفاوت ورق روغنی  و ورق گالوانیزه

با اینکه ورق روغنی و ورق گالوانیزه سطحی صاف و صیغلی دارد، اما دارای تفاوت هایی میباشند که در ادامه با برخی از این تفاوت ها آشنا میشوید.

1.ورق روغنی از نورد سرد ورق سیاه تولید میشود ولی ورق گالوانیزه با استفاده از مذاب کردن فلز روی آبکاری شده تولید میشود تا در برابر رطوبت مقاومت بیشتری داشته باشد.

2. ورق گالوانیزه مقاومت بالاتری در برابر آب و رطوبت نسبت به ورق روغنی دارد. زیرا ورق گالوانیزه یه لایه فلز روی، بروی ورق دارد.

ورق گالوانیزه

کاربرد ورق سیاه و ورق روغنی در صنایع مختلف

نورد گرم برای محصولات سایز بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد. و دلیل استفاده از نورد گرم در محصولات بزرگ، متمایز بودن شکل ظاهری از دیگر محصولات است. ورق های تولید شده از نورد گرم، مواد اولیه ی ورق های نورد سرد است. ورق روغنی در محصولات کوچکتر استفاده میشود که به استحکام و انعطاف پذیری بالایی نیاز است. از ورق های روغنی و ورق های گالوانیزه در ساختن بدنه ی خودرو، محصولات خانگی، مبلمان و غیره استفاده میشود.

مزایا و معایب ورق های سرد و ورق های گرم

  • ورق روغنی یا ورق سرد ابعاد دقیق تری نسبت به ورق گرم یا ورق سیاه است.
  • شکل پذیری ورق روغنی و ورق روغنی بسته به ورق گرم محدودتر است و تنها به اشکال مدور، مسطح و مربع شکل میپذیرد.
  • انعطاف پذیری ورق سیاه کمتر از ورق سرد است. زیرا مقدار کربن استفاده شده در ورق سیاه بیشتر است.

تفاوت فرایند تولید ورق سرد و گرم

مواد اولیه برای تولید محصولات به روش نورد گرم، شمش و تختال است که در نهایت به میلگرد، ورق، مفتول لوله و غیره تبدیل میشود.

برای تولید نورد سرد، ورق های تولید شده توسط نورد گرم را به خط تولید نورد سرد برده  و به ورق روغنی تبدیل میشود. با استفاده از نورد سرد میتوان محصولاتی مانند ورق، تسمه، فویل و غیره را با سطحی صیقلی و صاف با استحکام بالا تولید میشود.

ضخامت ورق سیاه  بیشتر ازورق های روغنی است. مقدار کربن استفاده شده در ورق سیاه بیشتر از کربن استفاده شده در ورق روغنی است.

ورق روغنی انعطاف پذیری بالاتری نسبت به ورق سیاه دارد.

سطح ورق روغنی صیقلی و صاف است ولی سطح ورق سیاه زبر و زمخت است.

 


SOURCE:تفاوت ورق روغنی و ورق سیاه چیست؟